Liman Konumu

Liman Konumu

Limanın Konumu Mersin Uluslararası Limanı (MIP); coğrafi konumu, kapasitesi, geniş hinterlandının yanı sıra yurtiçi ve yurtdışına olan çok modlu bağlantı kolaylığının sağladığı avantajlarla, yalnız Türkiye'nin değil aynı zamanda Doğu Akdeniz'in de lider limanlarından biridir. 

Mersin Uluslararası Limanı (MIP), serbest bölgesi, demiryolu ulaşımı, bölgedeki güçlü tır filosu, 69 km. mesafedeki Adana Şakirpaşa Havalimanı, geçmişten gelen lojistik kültürü ve bu yönde gelişmiş insan kaynakları yapısıyla, lojistik faaliyetler için bütün imkânlara sahiptir.

Hinterland Bağlantıları

Mersin Uluslararası Limanı (MIP) İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin ithalat ve ihracat kapısıdır. Orta Doğu Ülkelerinin transit merkezi de olan MIP, yurt içine ve Orta Doğu Ülkelerine kara, hava ve demiryolları ile bağlanmıştır.

 

Demiryolu Ulaşımı

MIP (Mersin Uluslararası Limanı), Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya, Karaman, Ankara ile diğer sanayi şehirlerine ve uluslararası tren istasyonlarına bağlantılıdır. Ayrıca liman sahası içerisinde konteyner taşımacılığını sağlayan 4 hatlı demiryolu terminali mevcuttur. Terminalde uzman personel ve uygun ekipmanlar ile Ankara, Kayseri, Konya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Irak, İran ve diğer bölge yüklerine hizmet verilebilmektedir.

Karayolu Ulaşımı

Mersin Uluslararası Limanı, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya ve gelişmiş sanayi şehirlerine otoban ile bağlantılıdır. Ayrıca etkin karayolu taşımacılığı sayesinde Orta Doğu ülkelerine ulaşım sağlanabilmektedir. Mersin Uluslararası Limanı'yla bitişik konumda olup, liman içerisinde "koridor" adı verilen bir karayoluyla bağlantılıdır. Mersin Uluslararası Limanı’nın serbest bölgeye yakınlığı yük trafiğini olumlu yönde etkilemekte ve yük sahiplerine zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Serbest Bölge

Mersin Serbest Bölgesi, Mersin Uluslararası Limanı'yla bitişik konumda olup, liman içerisinde "koridor" adı verilen bir karayoluyla bağlantılıdır. Mersin Uluslararası Limanı’nın serbest bölgeye yakınlığı yük trafiğini olumlu yönde etkilemekte ve yük sahiplerine zaman tasarrufu sağlamaktadır. Mersin Uluslararası Limanı, serbest bölgeye koridor ile bağlanabilen Türkiye’deki tek limandır.

? Yardım